Petone Central Bowling Club

Club Championships

2019-2020 CHAMPIONSHIP WINNERS & OTHER ACHIEVEMENTS FOR CERTIFICATES

MEN'S FOURS

Winners:  Paul Terry (S), Paddy Breslin, Doug Parker, John Flutey

Runners up: Brendan Nye (S), Paul Burns, John Byrne, Byron Iles

WOMEN’S FOURS

Winners: Sandy Booth (S), Lynda Stevens, Robyn Carter, Sharon Brooking

Runners Up:  Jean Goodey (S), Bev Smith, Marie Walsh & Pops Grobbelaar

MEN’S TRIPLES

Winners: Ken Adam (S), Chris Carter, Dave Rooker

Runners up: Hugh Woods (S), Brendan Nye, Byron Iles

WOMEN’S TRIPLES

Winners: Kaye Wong (S), Sharon Brooking, Glenda Grant

Runners up: Jean Goodey (S), Bev Smith, Pops Grobbelaar

MEN'S JUNIOR SINGLES

Winner: Dave Grant

Runner up: Bruce Hollow

WOMEN’S JUNIOR SINGLES

Winner: Lorraine Hollow

Runner up: Glenda Grant

MEN’S PAIRS

Winners: Byron Iles (S), John Battersby

Runners up: Dennis Pihama (S), Doug Parker

WOMEN’S PAIRS

Winners: Jean Goodey (S), Jane Henderson

Runners up: Marie Walsh (S), Pops Grobbelaar

WOMEN’S SINGLES

Winner: Jean Goodey

Runner up: Carole Bartlett

MEN’S SINGLES

Winner: Paddy Breslin

Runner up: Dave Rooker

TOM & MARIE WATERS MEMORIAL TROPHY

Denis Pihama, Lynda Stevens, Dave Rooker and Glenda Grant

BRIAN IRWIN MIXED PAIRS

Winners:  Chris Carter/Robyn Carter

Runners Up: Ken Adam/Debbie Hanna

PHILIP MCNEILL TRIPLES: 

Winners:

Men: Paul Terry, Gordon Murphy, Hilton Heath

Women: Val Fitzmaurice, Sharon Brooking, Shirley House/Chris Robson

MIXED CLUB DAY:

Winners:

Men: Paul Terry, Dennis Pihama, Gordon Murphy

Women:  Robyn Carter, Sharon Brooking/Chris Robson, Yvonne Horsley

2x4x2 GEE PAIRS: 

Winners:

Men: John Battersby, Paul Terry, Jim O’Brien

Women: Shirley House, Val Fitzmaurice, Robyn Carter/Jilly Johns


Latest results

Bowls Wellington Development 242 Pairs

242 Pairs

Winners L to R: Robyn Carter, Lynda Stevens

Womens Gee Shield winners

Gee Shielld Winners

L to R: Lynda Stevens, Yvonne Horsley, Val Fitzmaurice, Sharon Brooking, Jill Johns, Joy Symonds.

Womens Junior Singles 2018–2019 

Womens Junior SIngles

L To R: Lorraine Hollows (Winner), Chris Carter President, Glenda Grant (Runner up)

Mens Singles Championships 2018–19

Champs

Runner up Brendan Nye , Winner Paddy Breslin, Club President Chris Carter

 

Winner, Paddy Breslin

Ladies Singles 2018–19

Runner up Sandy Booth, Winner Chris Robson, Club President Chris Carter

Winner Chris Robson

Winner Chris Robson

Ladies Championship Triples Winners

L to R: Robyn Carter, Val Fitzmaurice, Dawn Cooper

Ladies Championship Triples  Runners Up

L to R: Chris Robson, Sheryl Young, Sandy Booth

Ladies Championship 4's Winners

L to R: Robyn Carter, Sandy Booth, Sharon Brooking, Lynda Stevens

Ladies Championship 4's Runners Up

L to R: Dawn Cooper, Chris Robson, Sharon Nixon, Carole Bartlett

Mens Championship Pairs Winners

Ken Adam, Paddy Breslin

Mens Championship Pairs Runners Up

Brian Ward, Paul (Ringo) Burns

Mens Championship Triples Winners

Byron Iles, Brendan Nye, Hugh Woods

Mens Championship Triples 

L to R: John Byrne, Paul(Ringo) Burns, John Flutey

 

RESULTS

2016/2017 Season

CHAMPIONSHIP FOURS:

Winners:

Men:    Peter Pritchard, Paul (Ringo) Burns, Brendan Nye & Paul Terry (Skip).

Women: Dawn Cooper, Chris Robson, Debbie Hanna & Patricia Wishnowsky (Skip)

Runners up:

Men: Gordon Murphy, Murray Yaxley, Brian Irwin, Chris Carter (Skip)

Women: Margaret Connolly, Glenys Brassington, Yvonne Horsley, Jane Henderson (Skip)

CHAMPIONSHIP TRIPLES

Winners:

Men:

Women:

Runners-up

Men:

Women:

CHAMPIONSHIP PAIRS

Winners:

Men: Ken Adam, Paddy Breslin (S)

Women: Marie Yaxley, Sandy Booth (S)

Runners-up

Men: Bruce Hollow, Chris Carter (S)

Women: Lorraine Hollow, Debbie Hanna (S)

CHAMPIONSHIP SINGLES

Winners:

Men:

Women:

Runners-up

Men:

Women:

CHAMPIONSHIP JUNIOR 1 – 5 SINGLES

Winners:

Men: Doug Parker

Runner Up: Byron Iles

Women:

Runners-up

Men: Byron Iles

Women:

OTHER CLUB EVENTS

2015/2016 Season

Winners:

Men: Mark Stevens, Chris Carter, Murray Yaxley, Brian Irwin (S).

Women: Carole Bartlett, Marie Yaxley, Chris Commane, Dawn Cooper (S)

Runners up:

Men: Kerry Kiely, Ray Larson (replacement for Loughie Prendergast), Bob Commane, Bill Cruickshank) (S)

Women: Marguerite Boulter, Glenys Brassington, Yvonne Horsley, Jane Henderson (S)

CHAMPIONSHIP TRIPLES

Winners:

Men: Chris Carter, Brian Irwin, Paul Terry (S)

Women: Gerry Wakefield, Patricia Wishnowski, Debbie Hanna (S)

Runners-up

Men: Bob Commane, Bill Cruickshank, Brian Irwin (S)

Women: Carole Bartlett, Chris Commane, Dawn Cooper (S)

 

CHAMPIONSHIP PAIRS

Winners:

Men: Bob Commane, Graeme Henderson (S)

Women: Jane Henderson, Shirley House (S)

Runners-up

Men: Ken Adam, Paddy Breslin (S)

Women: Val Fitzmaurice, Judy Adams (S)

CHAMPIONSHIP SINGLES

Winners:

Men: Bob Commane

Women: Jane Henderson

Runners-up

Men: Kevin Gutschlag

Women: Sharon Brooking

CHAMPIONSHIP JUNIOR 1 – 5 SINGLES

Winners:

Men: Kevin Gutschlag

Women: Marilyn Gutschlag

Runners-up

Men: Byron Iles

Women: Kaye Wong

 

What are you waiting for? 

About Us

Densior nam solidumque aer librata pondus dispositam moles! Mundum lumina postquam grandia? Tegit porrexerat recens subdita nubibus faecis. Recepta quanto sole matutinis invasit aberant imagine.

Contact Us

Petone Central Bowling Club
Roxburgh Grove, Petone
Wellington 5046
Phone 04-568-6344
admin@petoneclub.co.nz

Where are we?

© Petone Central Bowling Club | Website by DearJohn.nz